Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie

Urokliwy dobrze zachowany zamek nad rzeczką Łydynią, który pełnił w XIV-XV wieku funkcje obronną. Zamek w odróżnieniu od większości zamków, które zwiedzaliśmy został wybudowany na płaskim terenie, co jest raczej nieczęsto spotykanym zjawiskiem. Mieści się bardzo blisko rynku miasta i jeśli będziecie w okolicy Ciechanowa to zdecydowanie polecamy zatrzymać się i odwiedzić to miejsce pełne historii i legend.

Tym razem zabierzemy Was z Warszawy  w podróż 100km na północ do Ciechanowa, żeby zwiedzić Zamek książąt Mazowieckich w Ciechanowie. Jest to jeden z dwóch zachowanych w całości średniowiecznych zamków na Mazowszu.  O drugim zamku – zamku w Czersku  – pisaliśmy tu.

Zamek w Ciechanowie, z dwoma okazałymi wieżami, zachwyca swoją potęgą. Zamek służył do obrony państwa przed atakami Krzyżaków i nigdy nie został zdobyty w czasach jak pełnił funkcję obronną. W późniejszych czasach był miejscem gdzie starostowie sprawowały sądy grodzkie, przechowywali archiwum, czy miejscem do szlacheckich sejmików ziemskich oraz festynów i zabaw ludowych.

W zamku są dobre zachowane mury zewnętrzne i dwie wieży,które widać z daleka pełniły odpowiednio funkcje arsenału i więzienia.  

Nie zaskoczę Was jak powiem, że zamek w Ciechanowie jest spowity licznymi legendami – Jak wszystkie zamki, które zwiedzaliśmy do tej pory. Bo co to za zamek bez legendy? 😉 

Tak samo w tym przypadku, mamy liczne legendy dotyczące zamku. Najbardziej znana legenda jest o skarbie schowanym w zamku, którego strzeże duży pies, widoczny na murach. Wprawdzie wykopki archeologicznie nie potwierdziły istnienie żadnego skarbu, ale znaleźli dowody na to, że zamek rzeczywiście bronił się przed Krzyżakami. Kolejna legenda mówi  o egoistycznej  księżniczce – obróconej przez złą wiedźmę w żabę. Również są opowieści o smokach i duchach. Zatem jak widzicie zamek posiada wszystko co powinien posiadać porządny zamek: mury, baszty, księżniczki, smoki i skarby. A nawet więcej, zamek w Ciechanowie wspomina Sienkiewicz w swojej powieści Krzyżacy. Myślę, że podałam wystarczająco dużo powodów, żeby zachęcić Was również zwiedzić to miejsce.

Jak już dotarliśmy na zamku, to pierwszą sprawą ruszyliśmy zwiedzić baszty. Sale z średniowiecznymi wystrojami i multimediami pozwoliły poznać historię miejsca i na trochę zanurzyć się w dawne czasy,a  pokonawszy sporą liczbę schodów dotarliśmy na samą górę. Widoki częściowo przesłaniały ściany baszty, ale było warto tu wejść.

Obie wieży są połączone pomiędzy sobą murem i łatwo da się przejść z jednej wieży do drugiej, bez konieczności zejścia w dół

Dodatkowo w zamku jest otwarta do zwiedzania sala pokazującą historię zamku, z obrazami i eksponatami z znalezionymi podczas archeologicznych wykopalisk, gabloty prezentują artefakty średniowieczne

Zwiedzanie zamku zajęło nam około godziny, mieliśmy jeszcze sporo czasu przed sobą i bardzo miła Pani z muzeum również poleciła nam zwiedzić kilka miejsc w okolicy, z czego chętnie skorzystaliśmy, będąc już na miejscu.

Warto wykupić karnet, i wtedy w cenie dwóch muzeum można zwiedzić 3 obiekty: zamek, muzeum szlachty mazowieckiej w Ciechanowie oraz muzeum pozytywizmu w Gołotczyźnie. Również będąc w Ciechanowie odwiedziliśmy wieżę ciśnień razem z  parkiem nauki Toruś, o których piszemy tu: Wieża Ciśnień i Torus, a o innych atrakcjach w okolicy możecie przeczytać tu: Ciechanów i okolica

W naszej ocenie miejsce jest warte odwiedzenia, ale zdecydowanie w połączeniu z innymi atrakcjami w Ciechanowie i okolicach.

Ogólne informacje

Odległość: średnia: ~100km
Sposób dojazdu: łatwy: auto, pociąg
Czas zwiedzania: krótki: ~1 godzin1
Koszt: tani;
Adres:  ul. Zamkowa 1, 06-400 Ciechanów

Co warto zobaczyć:

  • Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie – zamek z czasów średniowiecznych, w dobrze zachowanym stanie z wystawą multimedialną

Użyteczne linki:

2 myśli w temacie “Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: